jane austen

Ayın Biyografisi: Jane Austen

16 Aralık 1775’da 19. yüzyılda yaşamış olan Jane Austen, Steventon Hampshire’de doğmuştur. Bir akrabası sayesinde Oxford’da 1783 yılında okumuş, Southampton’da eğitimine devam ederek devamında kadınlara özel olan Reading Berkshire’de yer alan Abbey okuluna gitmiştir.

Bir köy papazının yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Jane Austen, o dönemin şartları ve kadınlara tanınmayan eğitim hakkına kıyasla babasından eğitim alarak kendisini geliştirmiştir. Dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan İngiliz yazar, roman yazmaya 1789’da başlamıştır. 12 yaşına geldiğinde ilk hikayelerini yazmaya başlayan yazarın hayal gücü ebeveyninin cesaretlendirici oyunlarından kaynaklanmış, Papaz evinin ahırını bir tiyatroya çevirmeleriyle devam etmiştir.

1805’de babasının vefat etmesiyle birlikte Southampton’a taşınmışlardır. Günümüzde bir müze olan Chawton’daki zengin kardeşinin yanına yerleşerek hayatına orada devam etmiştir. Hiç evlilik yapmayan yazarın kendi tanımıyla garip ve büyük biri olan M. Wisley’den evlilik teklifi almışsa da kabul etmemiştir. Ünlü yazarın kaleme aldığı bütün romanların baş karakteri kadın olmakla birlikte hepsi mutlu bir evlilik yapmıştır.

İnsanların zaafları üzerinde durarak eleştirici ve mizahi unsurlarla karakterler yaratan Jane Austen’in ilk romanı Sağduyu ve Duyarlılık 1811’de basılmıştır. 1813’de Gurur ve Önyargı, 1814’de Mansfield Parkı, 1816’da Emma kitap olarak basılmıştır.

Ölümünün ardından Northanger Manastırı ve İkna romanları 1818’de basılarak kitap haline getirilmiştir. 1817’de yazarın hastalığına tedavi aramak amacıyla ailesiyle birlikte Winchester’e taşınmışlardır. Ancak çok geçmeden Jane Austen, göğüs kanseri hastalığı nedeniyle 18 Haziran 1817’de hayatını kaybetmiştir.

Ünlü İngiliz yazar 41 yaşında yaşamını yitirirken Winchester Katedraline gömülmüştür. Yazarın Aşk ve Gurur, Emma ve İkna romanları 1995–96 yıllarında sinema filmi olarak gösterime girmiştir. Gurur ve Önyargı romanı yazımının üzerinden 200. yıl geçerken 2013’de özel etkinlikler kapsamında kutlanmıştır.

Paylaş

Copy Link to Clipboard

Copy